RENTGEN w WARSZAWIE

BADANIE RTG W CENTRUM DIAGNOSTYKI OBRAZOWEJ W WARSZAWIE

Radiografia ( rentgen, badanie RTG) jest jedną najbardziej popularnych metod diagnostyki obrazowej. Polega na wykorzystaniu fal rentgenowskich (promieniowania X). Badanie rentgenem jest to jedna z najbardziej bezpośrednich metod do wykrywania zmian w naszym organizmie.

Badania rtg wykonuje się zarówno w pozycji stojącej jak i leżącej, w zależności od procedury zleconej przez lekarza. Z uwagi na wykorzystanie promieniowania X wymagane jest skierowanie od lekarza. Aby dokładnie ocenić badaną część ciała w badaniu RTG wykonuje się zazwyczaj dwie projekcje pod różnymi kątami. Najczęściej wybiera się projekcję czołową i boczną.

W badaniu RTG bardzo dobrze widoczne są struktury kostne. Dlatego też jest to podstawowe badanie w obrazujące układ kostno-stawowy. Z uwagi na szybki czas trwania badania i dokładne wyniki bardzo często korzysta się z tego badania, aby ocenić struktury kostne po przebytym urazie, w poszukiwaniu stanu zapalnego czy przy zmianach zwyrodnieniowych.

W przypadku chorób ortopedycznych jest to jedno z podstawowych badań obrazowych. Zwykle właśnie od badanie RTG rozpoczyna się diagnostykę problemu chorego. Dzięki badaniu rentgenowskiemu w szybki sposób można wybrać odpowiednie leczenie, a w dalszym przebiegu, kontrolować proces gojenia i naprawy. Jeśli dolegliwości związane są z kończyną, w tym czasie zazwyczaj ogranicza się także ruchomość, aby proces naprawy kości przebiegał bez zakłóceń.

Badanie RTG wykorzystuje się nie tylko w przypadku urazów i złamań. Jest to badanie z wyboru w przypadku gdy nie mamy pewności czy w naszym ciele nie znajdują się jakieś metalowe opiłki lub gdy chcemy wstępnie ocenić stan naszych zatok zanim wykonamy dość szkodliwą tomografię komputerową.

Podczas badania rentgenem technik poprosi Państwa o wstrzymanie oddechu i nie poruszanie się ponieważ, każdy ruch może powodować rozmycie obrazu, zmniejszenie wartości diagnostycznej i trudniejszą ocenę obrazu. Zwykle badanie rentgenem wykonuję się w dwóch projekcjach – czołowej i bocznej. Czas trwania każdego badania to kilka minut.

Bezpośrednio po wykonanym badaniu rentgenem w naszej placówce w centrum diagnostyki obrazowej REX MEDICA SPORT w warszawie otrzymacie Państwo płytę CD z przeglądarką oraz wykonanymi w trakcie badania obrazami. Opis do badania rentgenem będzie wysłany drogą elektroniczną.

Rex Medica Sport® jest referencyjną Placówką Medyczną amerykańskiej firmy GE. Placówka wyposażona została w cyfrowy aparat rentgenowski Brivo DR-F z jednopłytowym detektorem pozwalającym na diagnozowanie niskodawkowe (ilość promieniowania użytego do badania jest bardzo mała). Bezwzględnym przeciwskazaniem do badanie RTG jest ciąża.

W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z nami przez wygodny czat u dołu strony lub telefonicznie 22 101 01 69. Dołożymy wszelkich starań aby wyjaśnić Państwa wątpliwości.