Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?

>Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?

Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny jest jedną z najbardziej precyzyjnych metod na zbadanie ludzkiego ciała od środka w zupełnie bezbolesny i bezinwazyjny sposób. Dzięki niemu można dokonać oceny struktur anatomicznych całego człowieka lub ewentualnych patologii z dokładnością do zaledwie kilku milimetrów. Badanie przydatne jest w szczególności do oceny ośrodkowego układu nerwowego (kanał kręgowy i mózg) oraz tkanek miękkich kończyn (mięśnie, stawy, tkanki podskórne).

Dzięki badaniu możliwa jest również nieinwazyjna ocena naczyń całego organizmu człowieka, czyli tzw. angiografia rezonansem magnetycznym. Podczas takiego badania w zupełnie nieinwazyjny sposób można otrzymać obraz naczyń krwionośnych i ocenić ewentualne patologie, takie jak np. tętniaki czy naczynia patologiczne. Podczas badania rezonansem magnetycznym w ogóle nie występuje szkodliwe dla zdrowia promieniowanie rentgenowskie, lecz nieszkodliwe dla organizmu pole magnetyczne i fale radiowe.

W bardzo dużym uproszczeniu, rezonans magnetyczny polega na pochłanianiu i wysyłaniu fal elektromagnetycznych przez jądra atomów, głównie wodoru, umieszczonych w ukierunkowanym silnym polu magnetycznym. Informacja o ilości (gęstości) występowania atomów i innych wielkości fizycznych daje nam informację, na podstawie której rekonstruowany jest obraz poddanych badaniu tkanek. W następnej kolejności lekarz radiolog opisuje powstały obraz.

Wróć
Masz więcej pytań do naszych ekspertów, zadzwoń pod numer +48 22 101 01 69 i zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Rex Medica Janusz Piaskowski) jedynie do kontaktu ze mną.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.