Na czym polega badanie USG?

>Na czym polega badanie USG?

Na czym polega badanie USG?

Ultrasonografia jest jedną z metod obrazowania diagnostycznego narządów i tkanek przy pomocy fali ultradźwiękowej. W trakcie badania fala ta rozchodzi się po ludzkim ciele, ulegając różnym zjawiskom, w tym odbiciu. Jeżeli fala odbije się na granicy dwóch ośrodków o różnej oporności akustycznej, jest źródłem informacji na temat danego narządu pacjenta bądź danej przestrzeni wewnątrz ciała. Natomiast fala odbija się całkowicie o powietrze w przewodzie pokarmowym oraz tkankę kostną.

Ultrasonografia to badanie całkowicie bezbolesne oraz nieinwazyjne. Służy wykrywaniu zmian patologicznych w narządach bez potrzeby podawania środków kontrastujących. Dzięki badaniu USG lekarz jest w stanie ocenić kształt, wielkość, położenie narządu oraz powierzchnię i jego wnętrze. Narząd można oglądać w dowolnym przekroju. Ocena echa struktury podczas badania USG pozwala lekarzowi poznać charakter ewentualnych zmian lub nieprawidłowości (zwyrodnieniowe, zanikowe, zapalne, nowotworowe).

Bardzo ważne jest regularne wykonywanie badań USG, gdyż taka profilaktyka może pomóc we wczesnym wykryciu chorób i w konsekwencji uratować życie. Aby wykonać badanie USG nie jest potrzebne skierowanie od lekarza specjalisty. Prosimy o przybycie 10 minut wcześniej przed wyznaczonym terminem i zabranie ze sobą wyników wcześniej wykonywanych badań.

Wróć
Masz więcej pytań do naszych ekspertów, zadzwoń pod numer +48 22 101 01 69 i zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.