ul. Prosta 69, 00-838 Warszawa Godziny otwarcia: 7:00 – 21:00 +48 22 101 01 69
Szukaj

Kiedy udać się do reumatologa, a kiedy do ortopedy?

>Kiedy udać się do reumatologa, a kiedy do ortopedy?

Kiedy udać się do reumatologa, a kiedy do ortopedy?

Zarówno reumatolog, jak i ortopeda, zajmują się schorzeniami związanymi z całym układem ruchu. Dotyczy to zarówno urazów kości, jak również przewlekłych chorób związanych ze stawami. Obaj także ściśle ze sobą współpracują, ale ich zakres zainteresowań dość mocno się różni.

Lekarz ortopeda zajmuje się więc chorobami i urazami narządu ruchu wynikającymi m.in. z wad wrodzonych i nabytych, kontuzji mechanicznych czy nagłych wypadków. Do ortopedy należy udać się w przypadku bólu mięśni i stawów, skręceń, stłuczeń, złamań i pęknięć kości, chorób zwyrodnieniowych objawiających się bólem i ograniczeniem ruchomości, a także występowania wad postawy, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Specjalista zaleci przeprowadzenie odpowiednich badań obrazowych, a następnie włączy dopasowane do indywidualnych potrzeb metody leczenia.

Lekarz reumatolog zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób zwyrodnieniowych oraz zapalnych tkanki łącznej, stawów i kości, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, gorączka reumatyczna, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, twardzina układowa, osteoporoza czy sarkoidoza. Do reumatologa należy zgłosić się w sytuacji występowania takich objawów, jak ból mięśni, stawów i kości, którym towarzyszą gorączka, obrzęki, dolegliwości w obrębie jamy brzusznej, sztywność, zniekształcenie i opuchnięcie stawów, problemy z poruszaniem się.

Oczywiście bywa i tak, że lekarz ortopeda zleci konsultację z reumatologiem lub odwrotnie – opinia drugiego specjalisty pozwala postawić jednoznaczną diagnozę.

Wróć
Masz więcej pytań do naszych ekspertów, zadzwoń pod numer +48 22 101 01 69 i zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.