USG, rezonans magnetyczny czy tomografia – które badanie wybrać?

>USG, rezonans magnetyczny czy tomografia – które badanie wybrać?
Linear ultrasound probe with vascular doppler exam in background

USG, rezonans magnetyczny czy tomografia – które badanie wybrać?

USG, rezonans magnetyczny czy tomografia – które badanie wybrać?

Można by założyć, że im bardziej skomplikowana diagnostyka, tym skuteczniejsza. W ten sposób badanie USG przez wiele osób zostało uznane za niewystraczające przy diagnozowaniu urazów. Tak jednak nie jest. Metoda ta obrazuje narządy wewnętrzne w innym zakresie niż np. tomografia komputerowa i świetnie spełnia swoje zadanie w diagnostyce różnych schorzeń.

USG – uniwersalne ultradźwięki

Ultrasonografia jest nieinwazyjnym badaniem, które w diagnostyce wykorzystuje odbicie fal ultradźwiękowych, umożliwiając uzyskanie obrazu narządu. W przypadku USG tkanek miękkich (USG ortopedyczne), obrazowanie obejmuje zmiany patologiczne wskazanych do badania obszarów w obrębie mięśni, więzadeł, powięzi i ścięgien. Ponieważ USG jest badaniem nieinwazyjnym, jest w związku z tym metodą bezpieczną i może być wielokrotnie powtarzana, co jest jej dużym atutem, stąd jej popularność – wyjaśniają specjaliści Rex Medica Sport. Poza tym, metoda pozwala diagnozować prawie wszystkie narządy, z wyjątkiem centralnego układu nerwowego – do tego służy już rezonans magnetyczny (MRI). Jest to niezwykle precyzyjna metoda, umożliwiająca wykrycie w narządach bardzo małych zmian o wielkości nawet 0,1 mm.

Kiedy na badanie ultrasonograficzne?

Dużą przewagą USG nad tomografią czy rezonansem magnetycznym jest możliwość wykorzystania tej metody w dynamicznych badaniach narządów, a więc podczas ruchu, co daje możliwość ich obserwacji. Jak tłumaczą specjaliści Rex Medica Sport, poza echokardiografią, jest to bardzo popularny sposób diagnozowania stawów, w których zmiany patologiczne ujawniają się dopiero w trakcie wykonywania określonej czynności. W tomografii i rezonansie, które są metodami statycznymi, uzyskanie takich wyników nie jest możliwe.

O ile tkanki miękkie, mięśnie i stawy kwalifikują się do badań rezonansem, do diagnostyki zdecydowanej większości ortopedycznych przypadków wystarcza ultrasonografia. Podobnie jest ze wszystkimi, prawidłowo przebiegającymi objawami schorzeń, do badań których standardowo wykorzystuje się USG jako metodę najbardziej optymalną. Stosuje się je także w diagnostyce płodu, prostaty (przezodbytnicze badanie specjalną głowicą) czy piersi, z powodzeniem wykonując je u kobiet między 40-50 rokiem życia jako uzupełnienie mammografii. USG odgrywa również ogromną rolę podczas biopsji i pobierania tkanki do badań histopatologicznych, co wykonuje się pod kontrolą głowicy. Monitoring USG jest zresztą coraz bardziej popularny i wraz z rozwojem leczenia małoinwazyjnego, coraz więcej specjalizacji wykorzystuje potencjał ultradźwięków w celu prawidłowego przeprowadzenia zabiegu, jak chociażby chirurgia naczyniowa czy ortopedia w zabiegach regeneracyjnych bądź w iniekcjach dostawowych.

Czego nie pokaże USG?

Wszystkie wielonarządowe urazy, jakie są następstwem np. wypadku bądź zmiany chorobowe w kilku okolicach, np. przerzuty nowotworowe są wskazaniem do rezonansu – w tym zakresie jest to nieoceniona metoda diagnostyki, której nie dorówna badanie ultrasonograficzne. Również urazy kostne nie zostaną wykryte tą metodą, ponieważ fale ulegają odbiciu od kości, podobnie jak od narządów wypełnionych gazami, dlatego np. badanie jamy brzusznej wymaga specjalnego przygotowania.

Wróć
Masz więcej pytań do naszych ekspertów, zadzwoń pod numer +48 22 101 01 69 i zobacz co możemy dla Ciebie zrobić.