Ból kolana – szybka diagnoza uchroni je przed powikłaniami

>Ból kolana – szybka diagnoza uchroni je przed powikłaniami

Ból kolana – szybka diagnoza uchroni je przed powikłaniami

U osób, które aktywnie uprawiają sport kontuzja kolana jest jedną z najczęściej występujących, co nie wyklucza jej u osób o umiarkowanej aktywności oraz u ludzi starszych. Kolano, które jest najbardziej złożonym i największym stawem zawiasowym kończyny dolnej, dzięki skomplikowanej strukturze więzadłowej umożliwia zarówno zginanie jak i rotację. Odgrywa też istotną rolę w podtrzymywaniu ciężaru ciała, a ludzie o średniej aktywności mogą wykonać około 10 tysięcy kroków dziennie. Nic więc dziwnego, że tak obciążone kolana narażone są na kontuzje i zużycie.

Najczęstsze urazy kolana

Z kilku struktur tworzących staw, na uszkodzenia w wyniku pojedynczego urazu, przeciążeń bądź zmian degeneracyjnych szczególnie narażone są łąkotki oraz więzadła krzyżowe (przednie – ACL i tylne – PCL). Z powodu ich zerwania najczęściej cierpią narciarze, piłkarze oraz koszykarze, rzadziej tenisiści czy siatkarze. Urazom więzadeł krzyżowych, łąkotek czy mięśnia podkolanowego bardzo często towarzyszą także urazy więzadeł pobocznych: strzałkowego i przyśrodkowego, które są bardzo ważnymi stabilizatorami kolana.

Samo nie przejdzie

Małe lub większe stłuczenie, drobny uraz, czasem nie kończy się wizytą u lekarza lecz nadzieją, że “domowymi sposobami” uda się kończynę rozchodzić i zapomnieć o incydencie, zwłaszcza kiedy na konsultacje może nam brakować czasu. Niestety wskutek bliznowacenia tkanki chrzęstnej, która nie ma zdolności odtwórczych, z każdym takim urazem wzrasta ryzyko zmian zwyrodnieniowych, tłumaczą specjaliści Rex Medica Sport . Żadnego bólu nie należy bagatelizować, a na każdą zmianę powinniśmy reagować szybko. Nowoczesna diagnostyka pozwoli na podjęcie najskuteczniejszej formy leczenia, eliminując ryzyko trwałych uszkodzeń stawu kolanowego.

Jakie badanie wybrać?

Brak poprawy po leczeniu zachowawczym lub nasilający się ból zwyrodnieniowy jest sygnałem, by dolegliwości skonsultować z doświadczonym lekarzem, który w razie konieczności zleci odpowiednie badania obrazowe:

  • rezonansu magnetycznego (RM) – w celu oceny chrząstki i zmian w strukturze kości (złamania, obrzęk) oraz więzadeł,
  • RTG – najbardziej popularna i szybka metoda oceny skutków i rozległości urazu po przebytej kontuzji kolana, zakresu zmian zapalnych i zwyrodnieniowych,
  • USG – bezpieczne badanie, które doskonale uwidoczni uszkodzenia łąkotki, więzadeł, nerwów, mięśni i ich przyczepów. Metoda umożliwia ponadto wykonanie testów wydolności struktur tj. więzadła.

Warto zapamiętać

  • nieleczone urazy prowadzą często do patologii narządu ruchu tj. atroza czy przewlekła niestabilność stawu, zwykle w następstwie uszkodzenia więzadeł i zaniedbań związanych z jego leczeniem – w takim przypadku, dla osób aktywnych sportowo, powrót do formy może być bardzo trudny;
  • wybierając ortopedę warto, by nie tylko specjalizował się w urazach sportowych, ale także był związany z placówką, która kompleksowo realizuje całą procedurę – od diagnozy po leczenie i rehabilitację. W okresie odzyskiwania sprawności, taka obsługa jest szczególnie ważna, optymalizuje leczenie, a także pozwala zaoszczędzić czas, siły, a także dodatkowe koszty.
Wróć
2018-11-26T13:18:55+01:00