ul. Prosta 69, 00-838 Warszawa Godziny otwarcia: 7:00 – 21:00 +48 22 101 01 69
Szukaj

Bóle pod kolanem – co oznacza ból z tyłu kolana

>Bóle pod kolanem – co oznacza ból z tyłu kolana

Bóle pod kolanem – co oznacza ból z tyłu kolana

Kolano to staw, który ze względu na swoją budowę oraz codzienne obciążenia jest narażony na różnego rodzaju kontuzje i związane z tym dolegliwości. Wiele osób, i to nie tylko starszych, skarży się na bóle pod kolanem, zarówno z przodu, jak i z tyłu, w okolicach dołu podkolanowego. O czym może to świadczyć?

Myśląc o bólach kolana większości osób w pierwszej chwili do głowy przychodzą dolegliwości przedniej części stawu – bóle zlokalizowane w przyśrodkowej części kolana, bliżej wewnętrznej lub zewnętrznej strony kończyny. Tymczasem sporym problemem może być również ból pod kolanem, zarówno z przodu, jak i w okolicach dołu podkolanowego, z tyłu kończyny. Również tego typu dolegliwości nie można lekceważyć – wymagają one precyzyjnej diagnostyki oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Bóle z tyłu kolana – torbiel Bakera

Ból z tyłu kolana może być objawem torbieli Bakera, zwanej również cystą Bakera lub torbielą dołu podkolanowego. Jak dotąd nie ustalono jednej, konkretnej przyczyny jej występowania – wiadomo, że częściej powstaje u osób uprawiających sport, wykonujących bardzo ciężką pracę fizyczną, ale również z nadwagą i otyłością. Niekiedy torbiel Bakera rozwija się jako późne powikłanie stanów zapalnych kolana, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz przepukliny torebki stawu kolanowego.

Bóle z tyłu kolana to oczywiście nie jedyne objawy torbieli Bakera. Początkowo pacjenci zauważają w dole podkolanowym guzka, który nie jest bolesny. Z czasem jednak rośnie, pojawia się ból, obrzęk i zaczerwienie skóry, a gdy osiągnie duże rozmiary – także problemy z normalnym zginaniem kończyny. Jeśli torbiel jest na tyle duża, że uciska naczynia krwionośne i nerwy, mogą pojawić się drętwienia, mrowienia i zaburzenia czucia całej nogi.

Zdiagnozowanie torbieli Bakera nie jest najczęściej trudne do rozpoznania. Doświadczony ortopeda może postawić diagnozę już na podstawie wywiadu z pacjentem i badania fizykalnego, choć oczywiście dla jej potwierdzenia wykonuje się badania obrazowe. Najczęściej jest to USG oraz rezonans magnetyczny kolana.

Leczenie torbieli Bakera zależy od stopnia zaawansowania problemu. Niewielkie zmiany leczy się zachowawczo, m.in. poprzez odciążanie kończyny, odpowiednią fizjoterapię czy mało inwazyjne zabiegi punkcji (nakłucie torbieli, odciągnięcie zgromadzonego płynu oraz wstrzyknięcie leku sterydowego). Jeśli zmiana jest duża, konieczna jest operacja, po której trzeba przejść jeszcze odpowiednią rehabilitację.

Bóle pod kolanami – zapalenie gęsiej stopki

Gęsia stopka to określenie wspólnego przyczepu trzech mięśni: krawieckiego, smukłego i półścięgnistego. Jest on położony na kości piszczelowej, kilka centymetrów poniżej kolana. Mięśnie te utrzymują kolano w prawidłowej pozycji, umożliwiają jego zginanie oraz rotację uda do wewnątrz.

Zapalenie gęsiej stopki to dolegliwość, w której na skutek różnych czynników – najczęściej nadmiernego tarcia – dochodzi do lokalnego stanu zapalnego zarówno przyczepu mięśniowego, jak i struktur okołostawowych. Zazwyczaj jest to kontuzja osób aktywnych fizycznie, uprawiających m.in. kolarstwo, bieganie, piłkę nożną i koszykówkę. Ryzyko jej występowania zwiększają także przebyte wcześniej urazy, choroby zwyrodnieniowe stawu kolanowego, otyłość oraz cukrzyca.

Głównym objawem zapalenia gęsiej stopki jest ból nogi pod kolanem, w przyśrodkowej części stawu. Najczęściej pojawia się w nocy w spoczynku oraz podczas bardzo intensywnego wysiłku fizycznego, w zaawansowanych stadiach również podczas normalnych codziennych czynności jak wchodzenie po schodach czy wstawanie z krzesła. Bóle pod kolanami to jednak nie wszystko – charakterystyczna jest także miejscowa sztywność oraz miejscowy obrzęk.

Diagnostyka zapalenia gęsiej stopki nie jest prosta, a to ze względu na fakt, że zarówno objawy, jak i umiejscowienie bólu mogą być mylone np. z chorobą zwyrodnieniową kolana lub uszkodzeniem łąkotki. Z tego względu konieczne są zarówno testy funkcjonalne mięśni stawu kolanowego, jak i precyzyjne badania obrazowe, pozwalające na bardzo dokładne zobrazowanie wszystkich struktur anatomicznych kolana. Takim badaniem jest bez wątpienia rezonans magnetyczny.

Zapalenie gęsiej stopki leczy się przede wszystkim zachowawczo, a podejmowanie działania mają za zadanie wyeliminowanie stanu zapalnego, zlikwidowanie objawów oraz uniknięcie nawrotów. Stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, jeśli w kaletce znajduje się płyn – wykonuje się drenaż i podanie glikokortykosteroidów do ścięgien w formie zastrzyków. Niezbędna jest rehabilitacja oraz modyfikacja treningu, tak aby wyeliminować błędy prowadzące do powstawania stanów zapalnych.

Badanie rezonansem magnetycznym, które jest nieocenionym narzędziem przy diagnozowaniu wszelakich chorób kolan, wykonać można w naszej klinice Rex Medica Sport w Warszawie. Wszystkie osoby wymagające tego typu nowoczesnej, precyzyjnej diagnostyki, zapraszamy do kontaktu -> https://www.rexmedicasport.pl/kontakt/. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i krótkie terminy oczekiwania na wizytę!

Wróć
2020-08-05T14:25:33+02:00