Techniki osteopatii w terapii manualnej – leczymy przyczynę, a nie objawy

>Techniki osteopatii w terapii manualnej – leczymy przyczynę, a nie objawy

Techniki osteopatii w terapii manualnej – leczymy przyczynę, a nie objawy

Osteopatia jako system medycyny manualnej, skupia się na rozpoznaniu dysfunkcji i ograniczeń ruchomości w układzie mięśniowo-szkieletowym, tkankach miękkich i narządach wewnętrznych poprzez zastosowanie odpowiednich technik manualnych. Rex Medica Sport specjalizuje się w terapii manualnej z wykorzystaniem wybranych technik osteopatycznych, a działając w obszarze medycyny klasycznej, nasi specjaliści w swojej praktyce korzystają z jej osiągnięć, współpracując z lekarzami różnych specjalności: neurologii, reumatologii czy ortopedii, dzięki czemu terapia w takiej formie jest doskonałym uzupełnieniem tradycyjnej fizjoterapii.

Pomiędzy ciałem, psychiką i umysłem

Holistyczne przekonanie, iż nasz organizm jest całością pod względem struktury, jak i funkcji, jest głównym założeniem, na jakim wspiera się osteopatia, uznając zależność pomiędzy ciałem, psychiką i umysłem. Choroba organu wpływa na cały organizm, dlatego specjaliści tej metody nie izolują objawów, ograniczając pole terapii wyłącznie do obszaru chorobowego, ale biorą pod uwagę całościową kondycję pacjenta – psychiczną, jak i fizyczną, dążąc do wskazania pierwotnej przyczyny dolegliwości.

Planując leczenie pacjenta, fizjoterapeuci nie skupiają się wyłącznie na bólu stawu biodrowego czy odcinka lędźwiowego, ponieważ może być on przyczyną/skutkiem problemu w innej części organizmu, ale podejmują próbę analizy indywidualnych procesów, jakie mogły mieć miejsce u pacjenta w następstwie kompensacji urazu lub schorzenia – wyjaśniają specjaliści Rex Medica Sport. W celu postawienia diagnozy kluczowe jest bardzo dokładne wskazanie miejsca i stopnia zmian, co odbywa się manualnie, nierzadko w połączeniu z badaniem neurologicznym. Ważne jest również to, w jakim środowisku funkcjonuje pacjent i jaki ma styl życia. Dzięki zabiegom manualnym w sposób pośredni i bezpośredni oddziałuje się na poszczególne układy w ciele, stopniowo przywracając równowagę całemu organizmowi. Służy temu cała paleta technik, które stosuje się w obrębie układu ruchu, systemu mięśniowego, systemu nerwowego i czaszkowo-krzyżowego, z uwzględnieniem funkcjonowania narządów wewnętrznych, co ma wpływ m. in. na poprawę krążenia, rozciągnięcie tkanek i likwidację napięć, czy mobilizację organizmu, aby podnieść efektywność prowadzonego zabiegu. Każdego pacjenta należy traktować indywidualnie, a poprzez delikatne oddziaływanie na jego system czaszkowy, mięśniowo-szkieletowy oraz trzewny, własna zdolność pacjenta do zdrowienia może zostać lepiej wykorzystana, poprawiając funkcjonowanie całego ciała.

Cele leczenia osteopatycznego

Znalezienie połączenia między zaburzeniami funkcji, a potencjalnymi problemami w narządach wewnętrznych, zlokalizowanie tkanki lub tkanek, które są źródłem nieprawidłowych objawów oraz trafna ich ocena ze wskazaniem przyczyn problemu, to podstawowe cele osteopatii. Ich wskazanie generuje konkretne działania, tj.:

 • redukcję zaburzeń lub ograniczeń ruchomości tkanek,
 • redukcję blokad w układach czynnościowych,
 • zmniejszenie ucisku na nerwy i naczynia krwionośne,
 • stymulację funkcji metabolicznych, biochemicznych i krążeniowych,
 • aktywację i/lub wzmocnienie własnych zdolności organizmu do samouzdrowienia.

Techniki osteopatyczne – wskazania

Techniki osteopatyczne można podzielić na kilka grup, które można rozwijać. Są to m. in.

techniki strukturalne, techniki wisceralne, techniki balansu więzadłowego oraz techniki energetyczne mięśni czy limfatyczne.

Osteopatia narządu ruchu oparta jest o szczegółowe badania: ortopedyczne, neurologiczne i osteopatyczne. Ich połączenie z technikami manualnymi pozwala znakomicie zlokalizować ognisko dysfunkcji. Dzięki manipulacjom stawowym, stymulacji punktów spustowych czy relaksacji powięziowo-mięśniowej, terapię taką można zastosować z rewelacyjnym skutkiem w przypadku:

 • wad postawy tj. skoliozy szpotawość kolan, klatka piersiowa kurza, stopy płaskie, koślawe,
 • ostrych i przewlekłych bólów kręgosłupa wskutek m./ in. zmian przeciążeniowych
 • bólu i zaburzeń ruchomości stawów obwodowych,
 • napięcia mięśniowego i zmian degeneracyjnych stawów, w tym entezopatie tj. łokieć tenisisty, golfisty, zespół cieśni nadgarstka, drętwienie rąk,
 • rwy kulszowej i udowej,
 • dyskopatii, nerwobóli,
 • złych warunków pracy,
 • urazów sportowych, stanów pourazowych i powypadkowych,
 • urazów mięśniowo-szkieletowych wieku młodzieńczego,
 • zaburzeń limfatycznych.

Osteopatia czaszkowo-krzyżowa opiera się na bardzo delikatnej manipulacji i zastosowaniu wyspecjalizowanych technik uciskania dążących do zminimalizowania napięć w obrębie czaszki, miednicy, przepony, klatki piersiowej i kości krzyżowej. Praca na kościach czaszki doprowadza do rozluźnienia struktur łącznotkankowych, których napięcie jest zwykle przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Ponieważ terapia jest zabiegiem bardzo przyjemnym, delikatnym i bezpiecznym, jest bardzo lubiana przez pacjentów. W związku z tym stosunkowo często system czaszkowo-krzyżowy wykorzystywany jest również w terapii dzieci.

Podstawowe wskazania do leczenia obejmują:

 • migreny, zawroty głowy i wszelkiego rodzaju bóle głowy związane ze zmianami w odcinku szyjnym,
 • zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych,
 • nerwobóle np. neuralgia nerwu trójdzielnego,
 • przewlekłe zmęczenie, stres, wypalenie, zaburzenia koncentracji oraz snu
 • problemy psychologiczne: stany lękowe, nerwice, stany depresyjne po traumach fizycznych,
 • nawracające stany zapalne zatok, uszu,
 • problemów ze wzrokiem, słuchem, mową.

Osteopatia daje szansę pacjentom w każdym wieku – dzieciom, osobom po urazach, zwłaszcza sportowcom, kobietom w ciąży i starszym. Całościowe podejście do człowieka i ludzkiego organizmu daje ogromne możliwości terapeutyczne – wyjaśniają specjaliści Rex Medica Sport. Niektórych metoda wyciąga niemal spod skalpela. Jedna do trzech sesji może całkowicie rozwiązać problem, przy czym adaptacja organizmu do nowego poziomu równowagi może potrwać nawet 2 dni, stąd zalecane są przerwy w zabiegach.

Wróć
2018-03-07T13:34:45+01:00