Rezonans magnetyczny w diagnostyce nowotworów

>Rezonans magnetyczny w diagnostyce nowotworów

Rezonans magnetyczny w diagnostyce nowotworów

Rezonans magnetyczny w diagnostyce nowotworów

Statystyki są nieubłagane – nowotwory to druga, po chorobach układu krążenia, najczęstsza przyczyna zgonów w naszym kraju. Kluczem zarówno do zapobiegania, jak i skutecznego leczenia nowotworów jest szybka i precyzyjna diagnostyka, gdyż wcześnie wykryty rak daje o wiele większe szanse na powrót do zdrowia. Badaniem, które umożliwia wykrycie zmian nowotworowych we wczesnych stadiach jest rezonans magnetyczny.

Ostatnie lata przyniosły olbrzymi postęp jeśli chodzi o jakość diagnostycznych badań obrazowych, a w sposób szczególny wzrosła rola rezonansu magnetycznego zarówno w diagnozowaniu, jak i kontrolowaniu leczenia nowotworów. Wpływ na to ma przede wszystkim dokładność uzyskiwanych obrazów.

Rezonans magnetyczny – narządy we wszystkich płaszczyznach

Przewagą rezonansu magnetycznego nad innymi badaniami wykonywanymi w diagnostyce nowotworów, takich jak USG czy tomografia komputerowa, jest przede wszystkim dokładność uzyskiwanych obrazów oraz możliwość obejrzenia narządów wewnętrznych człowieka we wszystkich płaszczyznach. Ze względu na o wiele większą rozdzielczość kontrastową, rezonans magnetyczny sprawdza się zwłaszcza w przypadku obrazowania tkanek miękkich, czyli tych, w których nowotwory występują najczęściej. Różnica w dokładności badań wynika również z faktu, że w przypadku rezonansu magnetycznego uzyskiwany obraz pozbawiony jest tzw. artefaktów, czyli wad obrazu tworzących się na granicy tkanek o różnej gęstości, np. kości czaszki i tkanek miękkich mózgu. Dodatkowo, rezonans magnetyczny pozwala także na ocenę czynnościową narządów oraz ich analizę biochemiczną – dzięki temu możliwe jest rozpoznanie nowotworów w ich wstępnej fazie.

Rezonans magnetyczny pomaga wykryć raka

Początkowo badania rezonansem magnetycznym obejmowały przede wszystkim diagnostykę schorzeń mózgu i rdzenia kręgowego, szyi, głowy oraz układu kostno-stawowego. Te struktury łatwo jest bowiem utrzymać w bezruchu (to jeden z warunków uzyskania dokładnych obrazów) oraz nie są one mocno narażone na wady wynikające z naturalnych ruchów ciała człowieka, związanych np. z oddychaniem. Jednak dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii oraz technik obrazowania, rezonans magnetyczny umożliwia także uzyskiwanie dobrych jakościowo obrazów serca, płuc, narządów jamy brzusznej czy naczyń. Z tego względu jest podstawową metodą diagnostyczną w kierunku raka mózgu, wątroby, trzustki, jelit, szyjki i trzonu macicy, prostaty, nadnerczy, piersi, układu moczowego, głowy, szyi, przełyku, kości czy szpiku kostnego.

Rezonans magnetyczny, w porównaniu chociażby do tomografii komputerowej, jest także mniej inwazyjny i bezpieczniejszy dla pacjenta. W trakcie rezonansu jest on bowiem poddawany działaniu niegroźnego dla zdrowia promieniowaniu magnetycznego, a nie np. promieniowania jonizującego czy rentgenowskiego. Z tego względu rezonans magnetyczny, o ile nie ma do tego innych przeciwwskazań, może być przeprowadzany u pacjentów tak często, jak tylko jest to potrzebne.

Wróć

2017-11-02T15:16:27+02:00

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Rex Medica Janusz Piaskowski) jedynie do kontaktu ze mną.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.