Rezonans magnetyczny kolana – dla sportowców i nie tylko

>Rezonans magnetyczny kolana – dla sportowców i nie tylko

Rezonans magnetyczny kolana – dla sportowców i nie tylko

Staw kolanowy to największy staw w organizmie człowieka, charakteryzujący się dość skomplikowaną, wielowarstwową budową. Codziennie jest on narażony na olbrzymie przeciążenia – zarówno u osób uprawiających sport, jak i tych mniej aktywnych fizycznie. Najdokładniejszą metodą obrazowania wszelkich urazów stawu jest natomiast rezonans magnetyczny kolana.

Staw kolanowy jest miejscem połączenia kości udowej oraz kości podudzia. Jego uzupełnienie stanowią rzepka, dwie łąkotki, torebka stawowa oraz więzadła zewnętrzne i wewnętrzne. Ze względu na swoje położenie oraz budowę, staw kolanowy jest jednym z najbardziej narażonych na obciążenie stawów w organizmie człowieka. Urazy kolan zdarzają się przede wszystkim sportowcom – zarówno zawodowym, jak i amatorom – trenującym narciarstwo, piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, bieganie czy tenis. Kontuzje stawu kolanowego mogą jednak przytrafić się w zasadzie każdemu i być efektem nieszczęśliwego upadku, uderzenia czy poślizgnięcia.

Najczęstsze urazy stawu kolanowego

Do najczęstszych urazów i kontuzji stawu kolanowego zalicza się:

  • złamanie kości tworzących staw kolanowych,

  • skręcenie stawu kolanowego,

  • uszkodzenia łąkotek (pęknięcia, zgniecenia),

  • zwichnięcia i złamania rzepki,

  • urazy więzadeł (naciągnięcia, naderwania, zerwania).

Na skutek długotrwałych przeciążeń, będących efektem np. regularnego uprawiania sportu, może rozwinąć się również chonodromalacja rzepki, zwyrodnienie stawu kolanowego czy jego niestabilność.

Rezonans magnetyczny kolana – nowoczesna metoda diagnostyki

Najskuteczniejszym badaniem obrazowym w kierunku wszelkich urazów i dolegliwości stawu kolanowego jest rezonans magnetyczny kolana. Dzieje się tak dlatego, że rezonans magnetycznych pozwala na bardzo precyzyjne zobrazowanie zarówno tkanek kostnych, jak i tkanek miękkich w obrębie stawu, dzięki czemu zazwyczaj jest w stanie zastąpić zarówno RTG (wykorzystywane do obrazowania kości) oraz USG (wykonywane w diagnostyce urazów tkanek miękkich). Co więcej, podczas rezonansu magnetycznego kolana nie jest emitowane żadne szkodliwe promieniowanie, więc można je powtarzać wielokrotnie w krótkich odstępach czasu, nawet u dzieci, kobiet w ciąży czy osób starszych.

Rezonans magnetyczny kolana umożliwia ocenę struktur kostnych stawu, stanu więzadeł (zwłaszcza więzadła krzyżowego przedniego), łąkotek oraz chrząstek (tzw. chrząstkogram). Badanie pozwala stwierdzić obecność wysięków w jamie stawowej, krwawień wewnętrznych, zaobserwować zmiany w szpiku kostnym oraz okolicznych tkankach miękkich.

Dodatkowo, rezonans magnetyczny kolana często wykonuje się przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi w tym obrębie, a także kontrolnie – po operacjach (np. rekonstrukcji więzadeł) lub w celu oceny skuteczności podjętego leczenia.

Wróć
2017-11-06T15:23:38+02:00

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Rex Medica Janusz Piaskowski) jedynie do kontaktu ze mną.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.