Badanie EMG w kierunku choroby neuronu ruchowego

>Badanie EMG w kierunku choroby neuronu ruchowego
Badanie EMG w kierunku choroby neuronu ruchowego 2017-11-09T14:46:29+02:00

Project Description

Neurony ruchowe to znajdujące się w mózgu oraz rdzeniu kręgowym nerwy, które odpowiadają za pracę mięśni. Jeśli na skutek różnych czynników przestają przesyłać do mięśni informacje o ruchach, jakie mają wykonywać, mamy do czynienia z chorobami neuronu ruchowego. Przyczyny ich występowania są bardzo złożone i tak naprawdę nie udało się ustalić jednoznacznie, jakie czynniki je wywołują. Wyróżnia się cztery zasadnicze rodzaje chorób neuronu ruchowego, wśród których najczęściej występuje stwardnienie zanikowe boczne (ALS). Jego objawy są różnorodne i zależą m.in. od stopnia zaawansowania choroby, a zalicza się do nich:

  • osłabienie siły mięśni i ich stopniowy zanik,
  • problemy z chodzeniem i mówieniem,
  • upuszczanie przedmiotów, opadanie głowy do przodu,
  • przykurcze i skurcze mięśni,
  • problemy z połykaniem,
  • mimowolne reakcje emocjonalne.

Wśród badań pozwalających na diagnostykę stwardnienia zanikowego bocznego znajduje się badanie EMG (elektromiografia mięśni) oraz ENG (elektroneurografia mięśni). Pozwalają one na ocenę funkcjonowania układu mięśniowego i obwodowego układu nerwowego. Umożliwiają one zlokalizowanie zmian patologicznych w mięśniach, określenie ich wielkości, charakteru oraz dynamiki procesu chorobowego. Badań EMG i ENG nie wykonuje się u osób posiadających metalowy rozrusznik lub zastawkę serca, a także przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.

FORMULARZ ZAPISU NA WIZYTĘ

[recaptcha]

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Rex Medica Janusz Piaskowski) jedynie do kontaktu ze mną.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.