Polineuropatia

>Polineuropatia
Polineuropatia 2017-11-09T14:46:17+02:00

Project Description

Mianem polineuropatii określa się kliniczne zespoły uszkodzeń nerwów obwodowych, splotów nerwowych i korzeni nerwowych. Wyróżnia się różne rodzaje polineuropatii (np. cukrzycowa, ciążowa, alkoholowa, dziedziczna, immunologiczna, polekowa), a do przyczyn choroby zalicza się m.in. działanie toksyn zawartych w alkoholu, niedobór witaminy B12, wpływ czynników genetycznych czy choroby immunologiczne. Polineuropatia posiada jednak szereg wspólnych objawów:

  • niedowład mięśni wraz z nich zanikiem,
  • upośledzenie czucia,
  • mrowienie i drętwienie różnych części ciała,
  • bóle neuropatyczne w kończynach,
  • sinienie i rogowacenie skóry,
  • nadmierna potliwość.

Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod diagnostyki polineuropatii są badania ENG (elektroneurograficzne) określonych nerwów oraz badania EMG (elektromiograficzne) poszczególnych mięśni. Badanie ENG pozwala na ocenę przewodnictwa oraz stopnia ewentualnych uszkodzeń w nerwach obwodowych, zaś badanie EMG – funkcjonowanie mięśnia. W obu przypadkach do stymulacji wykorzystuje się bezpieczny dla pacjenta prąd elektryczny o niewielkim natężeniu. Badania nie wymagają szczególnych przygotowań (należy jedynie zrezygnować z nakładania kremów czy maści na badany obszar ciała), nie wykonuje się ich u osób posiadających rozruszniki serca oraz przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.

FORMULARZ ZAPISU NA WIZYTĘ

[recaptcha]

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Rex Medica Janusz Piaskowski) jedynie do kontaktu ze mną.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.