Próba tężyczkowa (ischemiczna)

>Próba tężyczkowa (ischemiczna)
Próba tężyczkowa (ischemiczna) 2017-11-09T14:44:54+02:00

Project Description

Tężyczka to dość trudna do zdiagnozowania choroba, występująca zwłaszcza u kobiet, charakteryzująca się nadmierną wrażliwością nerwowo-mięśniową pod postacią uporczywych, napadowych skurczy nóg, rąk oraz krtani. Dzieli się ją na:

  • tężyczkę jawną – objawia się mrowieniem palców u rąk oraz okolic ust, skurczami mięśni twarzy, kończyn oraz krtani, poprzedzonymi uczuciem lęku, niepokoju i pobudzenia,
  • tężyczkę utajoną – o złożonych objawach obwodowych, centralnych i neurologicznych (oprócz skurczy może to być np. bezsenność, kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej i jamie brzusznej).

Główną metodą diagnostyki choroby jest tzw. próba tężyczkowa, czyli badanie nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej. Wykonuje się je z wykorzystaniem elektrody igłowej, wprowadzanej w mięsień pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Następnie na ramię pacjenta nakłada się na około 10 minut opaskę elastyczną, która ma na celu wstrzymać przepływ krwi. Po jej zdjęciu obserwuje się, czy u pacjenta pojawiają się objawy charakterystyczne dla tężyczki. Całe badanie trwa około 15 minut, a jedyną niedogodnością dla pacjenta jest dość silne mrowienie i brak czucia w ręce wynikające z nałożenia opaski.

FORMULARZ ZAPISU NA WIZYTĘ

[recaptcha]

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Rex Medica Janusz Piaskowski) jedynie do kontaktu ze mną.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.