Rezonans magnetyczny barku

>Rezonans magnetyczny barku
Rezonans magnetyczny barku 2019-03-28T14:31:19+02:00

Project Description

Rezonans magnetyczny barku to nieinwazyjne, bezpieczne i bardzo precyzyjne badanie, pozwalające na zobrazowanie struktur anatomicznych tej części ciała, a co za tym idzie – wykrycie wszelkich zmian, patologii i nieprawidłowości, mogących objawiać się np. bólem czy ograniczeniem ruchomości stawu. Na rezonans magnetyczny barku wykonywany przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do kliniki RexMedica Sport.

Bark to potoczne określenie stawu ramiennego (barkowego), a więc połączenia kończyny górnej z obręczą barkową i tułowiem, a także otaczających go struktur: mięśni, więzadeł, ścięgien. Bark jest częścią ciała narażoną na wiele różnych chorób, urazów i zmian przeciążeniowych. Borykają się z nimi osoby uprawiające określone dyscypliny sportu (siatkówkę, piłkę ręczną, sporty walki) i ogólnie aktywnie fizycznie – kontuzja barku może przytrafić się podczas upadku czy uderzenia w zasadzie podczas uprawiania każdego sportu. Stany przeciążeniowe i wynikające z nich choroby zwyrodnieniowe barku dotyczą osób wykonujących określoną pracę zawodową, zwłaszcza wymagającą wysiłku fizycznego. Do różnego rodzaju urazów i chorób barku predestynują czynniki genetyczne, wiek (częściej występują u osób powyżej 50. roku życia), a także pewne szkodliwe czynniki, np. długotrwałe noszenie na jednym ramieniu torby czy plecaka.

Rezonans magnetyczny barku – wskazania

Rezonans magnetyczny barku to mało inwazyjne, a przy tym wyjątkowo dokładne badanie, pozwalające na ocenę jego struktur, ilości płynu stawowego, wykrycie zmian chorobowych w chrząstkach stawowych, mięśniach, układzie naczyniowym stawu czy strukturach wewnątrzstawowych. Dzięki temu, rezonans magnetyczny barku znajduje zastosowanie w diagnostyce stanów zapalnych, procesów zwyrodnieniowych czy zmian nowotworowych. Bywa wykorzystywany pomocniczo także do rozpoznawania, planowania oraz kontrolowania skuteczności leczenia:

  • reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • łuszczycowego zapalenia stawów,
  • niektórych przypadków septycznego zapalenia stawów,
  • niektórych przypadków osteoporozy,
  • guzów kości i guzów tkanek miękkich.

Rezonans magnetyczny barku – przeciwwskazania

Istnieje pewna grupa przeciwwskazań do wykonywania rezonansu magnetycznego barku. Zalicza się do nich przede wszystkim wszczepiony rozrusznik serca – wytwarzane przez aparat pole magnetyczne może spowodować zakłócenia w jego pracy. Względnym przeciwwskazaniem do badania są także metalowe implanty ortopedyczne, sztuczna zastawka serca czy klipsy naczyniowe. Decyzję o badaniu u tego typu pacjentów zawsze podejmuje lekarz po analizie indywidualnego przypadku.

Rezonans magnetyczny barku – co trzeba wiedzieć?

Rezonans magnetyczny barku, ze względu na swoją nieinwazyjność oraz brak skutków ubocznych, może być wykonywany tak często, jak jest to potrzebne (np. w porównaniu do badania RTG). Dla uzyskania jak najdokładniejszych obrazów, lekarz może zlecić przeprowadzenie badania z dostawowym podaniem środka kontrastowego. Nasza placówka posiada w swojej ofercie artrografię czyli rezonans magnetyczny stawu z podaniem środka kontrastowego dostawowo przez wykwalifikowany zespół lekarzy specjalistów.

Na rezonans magnetyczny barku zapraszamy do kliniki Rex Medica Sport – zapewniamy profesjonalną opiekę oraz miłą, serdeczną atmosferę ->https://www.rexmedicasport.pl/kontakt/.

FORMULARZ ZAPISU NA WIZYTĘ

[recaptcha]

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Rex Medica Janusz Piaskowski) jedynie do kontaktu ze mną.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.