Rezonans magnetyczny głowy

>Rezonans magnetyczny głowy
Rezonans magnetyczny głowy 2019-02-15T13:56:18+02:00

Project Description

Rezonans magnetyczny głowy to jedno z najdokładniejszych badań diagnostycznych, jakie oferuje współczesna medycyna. Wskazań do jego wykonywania jest wiele – począwszy od bólu głowy niewiadomego pochodzenia, przez podejrzenia wad wrodzonych, aż po guzy czy tętniaki. Rezonans głowy w Rex Medica Sport wykonujemy zawsze z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Rezonans magnetyczny głowy to badanie, podczas którego wykorzystuje się magnetyczne właściwości atomów wodoru, z których zbudowane jest ludzkie ciało. Aparat do rezonansu magnetycznego, wyposażony w bardzo silny elektromagnes, działa na jądra atomów wodoru, które zaczynają emitować fale. Jest to wychwytywane przez czujniki rezonansu magnetycznego, przekazywane do komputera i przekształcane na widoczne na monitorze obrazy. Rezonans głowy pozwala na kompletne, bardzo precyzyjne zobrazowanie wszystkich struktur anatomicznych tej części ciała: kości, mięśni, układu mózgowego, nerwowego i naczyniowego. Jest to badanie bezpieczne i niewywołujące u pacjenta skutków ubocznych.

Rezonans magnetyczny głowy – wskazania

Rezonans magnetyczny głowy wykonuje się podczas diagnostyki oraz monitorowania skuteczności leczenia:

  • wad rozwojowych i schorzeń mózgu,
  • zaburzeń w funkcjonowaniu nerwów umiejscowionych w czaszce,
  • nieprawidłowości w działaniu kręgów składających się na rdzeń kręgowy,
  • chorób demielinizacyjnych (stwardnienie rozsiane, poprzeczne zapalenie rdzenia, choroba Devica, mielinoliza środkowa mostu),
  • nowotworów mózgu,
  • przewlekłych bólów i zawrotów głowy o nieokreślonej przyczynie.

Oprócz tego, rezonans magnetyczny głowy często wykonuje się przed zaplanowanymi zabiegami chirurgicznymi w obrębie czaszki – pozwala on bowiem na bardzo dokładną ocenę tkanek mózgu oraz zaplanowanie przebiegu operacji. Rezonans głowy umożliwia analizę wnętrza rdzenia kręgowego, tkanek mózgu (istota biała i szara, układ komorowy), a także kostnych elementów czaszki czy pnia mózgu.

Rezonans magnetyczny głowy – przeciwwskazania

Istnieje pewna grupa przeciwwskazań do wykonywania rezonansu magnetycznego głowy. Zalicza się do nich:

  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • metalowe implanty ortopedyczne,
  • aparat ortodontyczny.

Badanie jest zupełnie bezbolesne, choć u niektórych pacjentów, np. z klaustrofobią, uczucie zamknięcia w aparacie do rezonansu magnetycznego może powodować niepokój czy lęk.

Rezonans głowy – co trzeba wiedzieć?

Jeśli zaplanowany jest rezonans głowy z zastosowaniem kontrastu, należy mieć ze sobą wyniki badania określającego stężenie kreatyniny w organizmie. Badanie można wykonać również w naszej placówce, koszt takiej usługi to 35 zł. Należy je wykonać najwcześniej 14 dni przed planowanym rezonansem. Bezpośrednio przed badaniem należy zdjąć metalową biżuterię, okulary, metalowe elementy odzieży – wszystko to, co mogłoby zakłócić działania aparatu i sprawić, że wynik badania byłby niewyraźny.

Rezonans magnetyczny głowy w RexMedica Sport wykonywany jest przy użyciu nowoczesnego sprzętu przez doświadczonych specjalistów. Zapraszamy do kontaktu ->https://www.rexmedicasport.pl/kontakt/.

FORMULARZ ZAPISU NA WIZYTĘ

[recaptcha]

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Rex Medica Janusz Piaskowski) jedynie do kontaktu ze mną.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.