ul. Prosta 69, 00-838 Warszawa Godziny otwarcia: 7:00 – 21:00 +48 22 101 01 69
Szukaj

Rezonans magnetyczny głowy

>Rezonans magnetyczny głowy
Rezonans magnetyczny głowy 2019-02-15T13:56:18+01:00

Project Description

Rezonans magnetyczny głowy to jedno z najdokładniejszych badań diagnostycznych, jakie oferuje współczesna medycyna. Wskazań do jego wykonywania jest wiele – począwszy od bólu głowy niewiadomego pochodzenia, przez podejrzenia wad wrodzonych, aż po guzy czy tętniaki. Rezonans głowy w Rex Medica Sport wykonujemy zawsze z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Rezonans magnetyczny głowy to badanie, podczas którego wykorzystuje się magnetyczne właściwości atomów wodoru, z których zbudowane jest ludzkie ciało. Aparat do rezonansu magnetycznego, wyposażony w bardzo silny elektromagnes, działa na jądra atomów wodoru, które zaczynają emitować fale. Jest to wychwytywane przez czujniki rezonansu magnetycznego, przekazywane do komputera i przekształcane na widoczne na monitorze obrazy. Rezonans głowy pozwala na kompletne, bardzo precyzyjne zobrazowanie wszystkich struktur anatomicznych tej części ciała: kości, mięśni, układu mózgowego, nerwowego i naczyniowego. Jest to badanie bezpieczne i niewywołujące u pacjenta skutków ubocznych.

Rezonans magnetyczny głowy – wskazania

Rezonans magnetyczny głowy wykonuje się podczas diagnostyki oraz monitorowania skuteczności leczenia:

  • wad rozwojowych i schorzeń mózgu,
  • zaburzeń w funkcjonowaniu nerwów umiejscowionych w czaszce,
  • nieprawidłowości w działaniu kręgów składających się na rdzeń kręgowy,
  • chorób demielinizacyjnych (stwardnienie rozsiane, poprzeczne zapalenie rdzenia, choroba Devica, mielinoliza środkowa mostu),
  • nowotworów mózgu,
  • przewlekłych bólów i zawrotów głowy o nieokreślonej przyczynie.

Oprócz tego, rezonans magnetyczny głowy często wykonuje się przed zaplanowanymi zabiegami chirurgicznymi w obrębie czaszki – pozwala on bowiem na bardzo dokładną ocenę tkanek mózgu oraz zaplanowanie przebiegu operacji. Rezonans głowy umożliwia analizę wnętrza rdzenia kręgowego, tkanek mózgu (istota biała i szara, układ komorowy), a także kostnych elementów czaszki czy pnia mózgu.

Rezonans magnetyczny głowy – przeciwwskazania

Istnieje pewna grupa przeciwwskazań do wykonywania rezonansu magnetycznego głowy. Zalicza się do nich:

  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • metalowe implanty ortopedyczne,
  • aparat ortodontyczny.

Badanie jest zupełnie bezbolesne, choć u niektórych pacjentów, np. z klaustrofobią, uczucie zamknięcia w aparacie do rezonansu magnetycznego może powodować niepokój czy lęk.

Rezonans głowy – co trzeba wiedzieć?

Jeśli zaplanowany jest rezonans głowy z zastosowaniem kontrastu, należy mieć ze sobą wyniki badania określającego stężenie kreatyniny w organizmie. Badanie można wykonać również w naszej placówce, koszt takiej usługi to 35 zł. Należy je wykonać najwcześniej 14 dni przed planowanym rezonansem. Bezpośrednio przed badaniem należy zdjąć metalową biżuterię, okulary, metalowe elementy odzieży – wszystko to, co mogłoby zakłócić działania aparatu i sprawić, że wynik badania byłby niewyraźny.

Rezonans magnetyczny głowy w RexMedica Sport wykonywany jest przy użyciu nowoczesnego sprzętu przez doświadczonych specjalistów. Zapraszamy do kontaktu ->https://www.rexmedicasport.pl/kontakt/.

FORMULARZ ZAPISU NA WIZYTĘ

[recaptcha]