Rezonans magnetyczny nadgarstka

>Rezonans magnetyczny nadgarstka
Rezonans magnetyczny nadgarstka 2019-03-28T14:32:07+02:00

Project Description

Rezonans magnetyczny nadgarstka to badanie, które pozwala bardzo dokładnie zobrazować struktury anatomiczne tej części ciała, a dzięki temu – potwierdzić lub wykluczyć istnienie zmian przeciążeniowych, jego urazów i chorób.

Nadgarstek zbudowany jest z wielu różnych elementów, m.in. kości, mięśni oraz nerwów. Większość z nich cechuje się niewielkimi rozmiarami i dość delikatną strukturą – nietrudno więc o przeciążenia, nadwyrężenia, zwichnięcia czy złamania nadgarstka. Objawów, w postaci bólu nadgarstka, jego opuchnięcia, zaczerwienienia czy zasinienia nie można lekceważyć – w większości przypadków są one sygnałem schorzeń i urazów mechanicznych. Jeśli towarzyszy im np. ogólne uczucie osłabienia oraz stan podgorączkowy, może to sygnalizować choroby ogólnoustrojowe.

Rezonans magnetyczny nadgarstka – wskazania

Rezonans magnetyczny nadgarstka jest nieinwazyjnym badaniem obrazowym. Za pomocą rezonansu uzyskuje się bardzo dobre obrazy układu mięśniowego i szkieletowego. Wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego nadgarstka mogą być:

  • zmiany pourazowe,
  • zmiany w aparacie więzadłowym oraz ścięgnach,
  • złamania,
  • przemieszczenia,
  • obrzęki kości,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • zmiany nowotworowe.

Rezonans magnetyczny nadgarstka – dlaczego warto?

Rezonans magnetyczny nadgarstka, ze względu na swoją dokładność i szczegółowość, pozwala na ocenę stanu pacjenta. W niektórych przypadkach lekarz ortopeda może zdecydować o wykonaniu rezonansu magnetycznego nadgarstka z podaniem kontrastu, czyli tak zwanej artrografii. Jest to rezonans magnetyczny, który jeszcze bardziej poprawia jakość otrzymywanych obrazów – bywa często badaniem rozstrzygającym wszelkie wątpliwości powstające podczas procedur diagnostycznych. Polega na podaniu kontrastu dostawowo przez lekarza specjalistę z dziedziny ortopedii. Wykonuje się go m.in. u osób uprawiających zawodowo sport lub wykonujących pracę polegającą na jednostajnych, długotrwałych ruchach rąk, które są szczególnie narażone na schorzenia, przeciążenia i urazy nadgarstków.

Na rezonans magnetyczny nadgarstka należy zgłosić się bez jakichkolwiek metalowych elementów ubioru oraz biżuterii.

Rezonans magnetyczny w diagnostyce cieśni nadgarstka

Rezonans magnetyczny znajduje zastosowanie w diagnostyce jednej z najczęściej występujących chorób tej części ciała, a mianowicie zespołu cieśni nadgarstka. Jest to schorzenie, którego przyczyną anatomiczną jest ucisk nerwu pośrodkowego w okolicy podstawy dłoni. Ucisk ten bywa z kolei spowodowany przeciążeniami nadgarstków na skutek często wykonywanych, powtarzających się ruchów rąk, np. podczas pracy przy taśmie produkcyjnej, przy komputerze, podczas grania na różnych instrumentach. Zespół cieśni nadgarstka objawia się m.in. bólem i drętwieniem palców (początkowo za dnia, później również w nocy), z czasem promieniującym do przedramienia, a nawet barku. Rezonans magnetyczny nadgarstka pozwala jednocześnie określić, czy w jego obrębie doszło do zmian wywołujących te właśnie objawy – w przypadku potwierdzenia diagnozy można szybko wdrożyć działania zapobiegające pogłębianiu się choroby.

Centrum diagnostyki obrazowej Rex Medica Sport współpracuje z jednym z najlepszych specjalistów chirurgii ręki w Polsce. Zapraszamy serdecznie na konsultacje do specjalisty ortopedy Jarosława Strychara -> https://www.rexmedicasport.pl/specjalisci/dr-n-med-jaroslaw-strychar/?portfolioCats=5

Na rezonans magnetyczny wykonywany z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do kliniki Rex Medica Sport. Zapewniamy miłą, serdeczną atmosferę i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Zachęcamy do kontaktu ->https://www.rexmedicasport.pl/kontakt/.

FORMULARZ ZAPISU NA WIZYTĘ

[recaptcha]

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Rex Medica Janusz Piaskowski) jedynie do kontaktu ze mną.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.