Rezonans magnetyczny stawu kolanowego

>Rezonans magnetyczny stawu kolanowego
Rezonans magnetyczny stawu kolanowego 2019-02-21T13:05:26+02:00

Project Description

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego

Rezonans kolana to nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne badanie, które pozwala na bardzo dokładne zobrazowanie struktur anatomicznych wchodzących w skład stawu kolanowego, a dzięki temu zdiagnozowanie, jakie nieprawidłowości są przyczyną bólu kolana, jego opuchlizny czy ograniczenia ruchomości.

Stawy kolanowe są jednymi z najbardziej narażonych na przeciążenia, urazy i różne choroby elementów układu ruchu. Z jednej strony, ma na to wpływ ich położenie i rola, a więc to, że tak naprawdę kolana „dźwigają” cały ciężar naszego ciała i są nieustannie eksploatowane podczas chodzenia czy biegania. Dodatkowo, cechują się one złożoną budową – w ich skład wchodzą m.in. kości, więzadła wewnętrzne i zewnętrzne, rzepki, torebki stawowe, łąkotki i ścięgna. W tak wieloelementowej budowie nietrudno o urazy i choroby. Bywają one spowodowane naturalnymi procesami starzenia i zużywania poszczególnych elementów stawu kolanowego, ale do ich występowania przyczynia się również nadwaga, uprawianie sportu czy uwarunkowania genetyczne.

Rezonans kolana – wskazania

Rezonans stawu kolanowego wykonuje się przede wszystkim w celu wykrycia, co jest źródłem bólu i ograniczenia ruchomości kolana – są to bowiem pierwsze objawy sygnalizujące nieprawidłowości w funkcjonowaniu tego stawu. Rezonans kolana znajduje zastosowanie w diagnostyce:

  • uszkodzeń więzadeł (naciągnięcia, naderwania, zerwania),
  • uszkodzeń łąkotki,
  • uszkodzeń rzepki,
  • obrzęków szpiku kostnego,
  • zmian nowotworowych w kościach oraz tkankach miękkich,
  • bólów kolana o nieokreślonym pochodzeniu,
  • chorób zwyrodnieniowych i przeciążeniowych,
  • wad anatomicznych,
  • bólów kolan u dzieci (choroba Osgood-Schlattera).

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego jest wykorzystywany również jako element kontroli przedoperacyjnej (pozwala na dokładne zaplanowanie zakresu operacji) oraz pooperacyjnej (np. w przypadku operacji rekonstrukcji więzadeł).

Rezonans stawu kolanowego – co trzeba wiedzieć?

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego trwa od 30 do 45 minut i nie wymaga od pacjenta żadnych szczególnych przygotowań. Bezpośrednio przed rezonansem kolana należy zdjąć metalową biżuterię i elementy odzieży, które mogłoby zakłócić działania aparatu. Dla uzyskania jak najdokładniejszych obrazów, specjalista może zalecić przeprowadzenie badania z dostawowym podaniem środka kontrastowego. Jest to rezonans magnetyczny, który jeszcze bardziej poprawia jakość otrzymywanych obrazów. Jeśli zaplanowano rezonans stawu kolanowego z podaniem kontrastu, pacjent musi stawić się na badanie z wynikami testu określającego stężenie kreatyniny w organizmie. Trzeba go wykonać najwcześniej 14 dni przed planowanym badaniem. Można również zgłosić się do naszej placówki, gdzie realizujemy badanie poziomu kreatyniny – koszt usługi to 35 zł.

Istnieje jednak pewna grupa przeciwwskazań do wykonywania rezonansu magnetycznego stawu kolanowego, takich jak obecność rozrusznika serca, zespoleń czy protez.

Jeśli szukasz miejsca, w którym szybko i bezpiecznie wykonasz rezonans kolana, zgłoś się do RexMedica Sport! Nasi doświadczeni lekarze, dzięki uzyskanym w badaniu wynikom, pomogą Ci pozbyć się dolegliwości i znów cieszyć się zdrowiem oraz pełną sprawnością! Zachęcamy do kontaktu.

FORMULARZ ZAPISU NA WIZYTĘ

[recaptcha]

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Rex Medica Janusz Piaskowski) jedynie do kontaktu ze mną.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.