RTG 2017-05-26T22:09:22+02:00

Project Description

RTG

rtgRadiografia (RTG) to jedno z najpopularniejszych badań obrazowych, stosowane przede wszystkim w diagnostyce urazów i chorób układu kostno stawowego. W trakcie badania dany obszar jest prześwietlany wiązką promieniowania rentgenowskiego. Przechodzi ono częściowo przez ciało pacjenta, a następnie czułą na promieniowanie błonę rentgenowską, gdzie jest rejestrowane w postaci obrazu. Ludzkie kości wykazują wyjątkową zdolność absorpcji promieniowania, o wiele większą niż tkanki miękkie, więc na powstającym w trakcie badania zdjęciu są dobrze widoczne jako niezaczernione miejsca. RTG nie pozostaje jednak zupełnie obojętne dla ludzkiego organizmu – z tego powodu nie wykonuje się go u kobiet ciężarnych, a od pozostałych pacjentów wymagane jest skierowanie od lekarza.

W Rex Medica Sport badania rentgenowskie wykonujemy przy użyciu nowoczesnego sprzętu amerykańskiej firmy GE, a dokładniej – cyfrowego aparatu rentgenowskiego Brivo DR-F. Został on wyposażony w jednopłytowy detektor, pozwalający na niskodawkowe diagnozowanie. Oznacza to, że do uzyskania obrazów bardzo wysokiej jakości potrzeba niewielkiej ilości promieniowania, a samo badanie jest mniej inwazyjne dla organizmu pacjenta.

W zależności od badanego obszaru, RTG może być wykonywane w pozycji leżącej lub stojącej, zazwyczaj w dwóch projekcjach pod różnymi kątami, co pozwala na dokładniejszą ocenę danych struktur. Zdjęcia RTG są szczególnie cenne w diagnostyce zwichnięć i skręceń stawów, pęknięć i złamań kości, stanów zapalnych układu kostno-stawowego, chorób zatok czy dolegliwości reumatycznych.

RTG w Rex Medica Sport zawsze wykonuje doświadczony technik, który dokładnie instruuje pacjenta co do koniecznego postępowania. W trakcie wykonywania zdjęcia należy wstrzymać oddech, gdyż każdy, nawet najmniejszy ruch może spowodować rozmycie obrazu i zmniejszenie jego wartości diagnostycznej. Całość procedury trwa od kilku do kilkunastu minut. Od razu po badaniu nasi pacjenci otrzymują płytę CD z uzyskanymi obrazami oraz oprogramowaniem niezbędnym do ich odtworzenia. Dokładny opis badania jest w ciągu kilku dni wysyłany drogą elektroniczną.

FORMULARZ ZAPISU NA WIZYTĘ

[recaptcha]

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Rex Medica Janusz Piaskowski) jedynie do kontaktu ze mną.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.