RTG 2017-05-26T22:09:22+02:00

Project Description

RTG

rtgRadiografia (RTG) to jedno z najpopularniejszych badań obrazowych, stosowane przede wszystkim w diagnostyce urazów i chorób układu kostno stawowego. W trakcie badania dany obszar jest prześwietlany wiązką promieniowania rentgenowskiego. Przechodzi ono częściowo przez ciało pacjenta, a następnie czułą na promieniowanie błonę rentgenowską, gdzie jest rejestrowane w postaci obrazu. Ludzkie kości wykazują wyjątkową zdolność absorpcji promieniowania, o wiele większą niż tkanki miękkie, więc na powstającym w trakcie badania zdjęciu są dobrze widoczne jako niezaczernione miejsca. RTG nie pozostaje jednak zupełnie obojętne dla ludzkiego organizmu – z tego powodu nie wykonuje się go u kobiet ciężarnych, a od pozostałych pacjentów wymagane jest skierowanie od lekarza.

W Rex Medica Sport badania rentgenowskie wykonujemy przy użyciu nowoczesnego sprzętu amerykańskiej firmy GE, a dokładniej – cyfrowego aparatu rentgenowskiego Brivo DR-F. Został on wyposażony w jednopłytowy detektor, pozwalający na niskodawkowe diagnozowanie. Oznacza to, że do uzyskania obrazów bardzo wysokiej jakości potrzeba niewielkiej ilości promieniowania, a samo badanie jest mniej inwazyjne dla organizmu pacjenta.

W zależności od badanego obszaru, RTG może być wykonywane w pozycji leżącej lub stojącej, zazwyczaj w dwóch projekcjach pod różnymi kątami, co pozwala na dokładniejszą ocenę danych struktur. Zdjęcia RTG są szczególnie cenne w diagnostyce zwichnięć i skręceń stawów, pęknięć i złamań kości, stanów zapalnych układu kostno-stawowego, chorób zatok czy dolegliwości reumatycznych.

RTG w Rex Medica Sport zawsze wykonuje doświadczony technik, który dokładnie instruuje pacjenta co do koniecznego postępowania. W trakcie wykonywania zdjęcia należy wstrzymać oddech, gdyż każdy, nawet najmniejszy ruch może spowodować rozmycie obrazu i zmniejszenie jego wartości diagnostycznej. Całość procedury trwa od kilku do kilkunastu minut. Od razu po badaniu nasi pacjenci otrzymują płytę CD z uzyskanymi obrazami oraz oprogramowaniem niezbędnym do ich odtworzenia. Dokładny opis badania jest w ciągu kilku dni wysyłany drogą elektroniczną.

FORMULARZ ZAPISU NA WIZYTĘ

[recaptcha]