USG kolana

>USG kolana
USG kolana 2019-02-21T13:05:52+01:00

Project Description

USG kolana to podstawowe badanie diagnostyczne, pozwalające na zobrazowanie tkanek miękkich stawu kolanowego oraz struktur okołostawowych, co jest niezbędne w diagnostyce wielu urazów i chorób tej części ciała. USG kolana jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym, całkowicie bezpiecznym – można bez obaw wykonywać je nawet u kobiet w ciąży czy dzieci.

Badania USG są z powodzeniem wykonywane w medycynie już od kilkudziesięciu lat. Podczas wszystkich ich odmian – również USG kolana – wykorzystuje się właściwości fal ultradźwiękowych o częstotliwości od 2 do 50 MHz. Fale te, emitowane przez specjalną głowicę przykładaną do skóry, wnikają w głąb organizmu, a gdy napotkają tkanki czy narządy wewnętrze – odbijają się od nich. Echo odbitych fal powraca do głowicy podłączonej do komputera – specjalne oprogramowanie przekształca je w widoczne na monitorze obrazy. Dzięki temu lekarz może dokładnie ocenić, jaki jest stan poszczególnych elementów budujących staw kolanowy.

USG kolana – wskazania

USG kolana znajduje zastosowanie przede wszystkim w obrazowaniu tkanek miękkich wchodzących w skład stawu: chrząstek, torebki stawowej, błony maziowej, kaletek czy więzadeł (do obrazowania stanu kości bardziej wskazane jest rezonans magnetyczny lub RTG).

Do głównych wskazań do przeprowadzenia USG kolana zalicza się diagnostyka:

  • bólów i opuchlizny kolan,
  • sztywności i ograniczenia ruchomości w stawie kolanowym,
  • wszelkich urazów mechanicznych kolan (skręcenia, zwichnięcia, zerwania więzadeł),
  • stanów przeciążeniowych,
  • chorób reumatoidalnych,
  • torbieli i guzów w obrębie stawu kolanowego, również o podłożu nowotworowym.

USG kolana wykonuje się również przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi (pomaga zaplanować ich zakres), a także kontrolnie w celu oceny skuteczności podjętego leczenia. Na USG kolana warto zabrać dotychczasową dokumentację dotyczącą dolegliwości.

USG kolana – przebieg

USG kolana nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Podczas badania pacjent leży na specjalnej kozetce – w zależności od tego, który obszar stawu jest poddawany obserwacji – na plecach lub na brzuchu. Należy pamiętać, że USG kolana nie wykonuje się przez opatrunki ani przez gips, należy mieć na sobie ubranie, które pozwala szybko i wygodnie odsłonić staw kolanowy. Lekarz smaruje skórę specjalnym żelem (ułatwia on przesuwanie głowicy po skórze i wnikanie ultradźwięków) i rozpoczyna badanie. Cała procedura trwa najwyżej kilkanaście minut.

Czy USG kolana jest bezpieczne?

Przeprowadzone badania i obserwacje dowiodły, że USG kolana jest zupełnie bezpieczne oraz nieinwazyjne, nie powoduje też żadnych skutków ubocznych. Można bez obaw wykonywać je u kobiet w ciąży, noworodków i dzieci – za każdym razem, kiedy istnieje takie medyczne uzasadnienie.

USG ortopedyczne wykonywane jest przez naszego radiologa Artura Malborskiego – kierownika oddziału radiologii Wojskowego Instytutu Medycznego na Szaserów

Jeśli borykasz się z bólami czy ograniczeniem ruchomości kolana, potrzebujesz fachowej diagnostyki lub kontroli pozabiegowej – zapraszamy do Rex Medica Sport! Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na USG kolana w wygodnym dla Ciebie terminie.

FORMULARZ ZAPISU NA WIZYTĘ

[recaptcha]

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Rex Medica Janusz Piaskowski) jedynie do kontaktu ze mną.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.