USG stawów

>USG stawów
USG stawów 2019-02-21T13:06:18+01:00

Project Description

USG stawów to badanie, które pozwala na ustalenie przyczyny bólu oraz innych dolegliwości poszczególnych stawów w organizmie człowieka. Dzięki niemu można określić charakter zmian, ich rozległość, USG stawów wykonuje się także kontrolnie w trakcie leczenia i rekonwalescencji.

USG stawów to podstawowe badanie wykonywane w diagnostyce chorób oraz uszkodzeń w ich obrębie. Fale ultradźwiękowe emitowane przez specjalną głowicę wnikają w głąb organizmu, odbijają się od napotkanych tkanek, a echo – wraca do głowicy i jest przekształcane przez komputer na widoczne na monitorze obrazy. Lekarz może dzięki nim bardzo precyzyjnie ocenić stan danego stawu, a tym samym – postawić diagnozę i dobrać odpowiednią metodę leczenia lub rehabilitacji.

USG stawów – wskazania

Kompleksowe badanie USG stawów, wykonywane przez specjalistów z RexMedica Sport, pozwala na ocenę struktury stawów oraz otaczających je mięśni. Dzięki temu znajduje ono zastosowanie w diagnostyce:

  • zmian pourazowych,
  • stanów zapalnych,
  • chorób stawów i ścięgien.

USG stawów – rodzaje

W RexMedica Sport wykonujemy następujące rodzaje USG stawów:

  • USG stawu barkowego (wskazania: stany zapalne, przeciążenia, choroby reumatyczne, zwapnienie stawu barkowego, ból i sztywność),
  • USG stawów nadgarstka i dłoni (wskazania: bóle, obrzęki, zaburzenia czucia, stany zapalne, urazy, zespół cieśni nadgarstka),
  • USG stawu kolanowego (wskazania: zwichnięcia, skręcenia, krwiaki i torbiele, reumatoidalne zapalenie stawów, urazy łąkotki i rzepki, tzw. kolano skoczka),
  • USG stawu skokowego i stopy (wskazania: ból, obrzęk, krwiaki, zwichnięcia i skręcenia, stany przeciążeniowe i reumatyczne),
  • USG stawu biodrowego (wskazania: dysplazja stawów biodrowych, przeciążenia, stawy zapalne, tzw. biodro trzaskające),
  • USG stawu ramiennego (wskazania: ból, ograniczenie ruchomości stawu, spadek siły mięśni w stawie),
  • USG stawu łokciowego (wskazania: torbiele, stany zapalne kaletek, tzw. łokieć golfisty i tenisisty, zespół kanału nerwu łokciowego).

USG stawów – co warto wiedzieć?

USG stawów jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym i bezpiecznym. Emitowane przez głowice fale ultradźwiękowe są obojętne dla ludzkiego organizmu, nie uszkadzają żadnych tkanek i narządów – badanie można więc wykonywać za każdym razem, kiedy pojawi się taka potrzeba, nawet u kobiet w ciąży czy dzieci. Co ważne, USG stawów nie wymaga szczególnego przygotowania. W zależności od badanego stawu, przyjmuje się pozycję siedzącą, leżącą lub stojącą i odsłania badany staw. Lekarz smaruje skórę żelem, którego zadaniem jest ułatwianie przesuwania głowicy oraz wnikania fal w głąb organizmu, a następnie rozpoczyna manipulowanie głowicą po skórze i obserwację danych partii ciała na monitorze. Do przeciwwskazań bezwzględnych zalicza się jedynie obecność oparzeń, infekcji czy otwartych ran w polu badania.

USG ortopedyczne wykonywane jest przez naszego radiologa Artura Malborskiego – kierownika oddziału radiologii Wojskowego Instytutu Medycznego na Szaserów.

Na USG stawów wykonywane przez doświadczonych specjalistów i z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu zapraszamy do RexMedica Sport. Zapewniamy profesjonalną pomoc i krótki czas oczekiwania na badanie.

FORMULARZ ZAPISU NA WIZYTĘ

[recaptcha]