USG stawów

>USG stawów
USG stawów 2019-02-21T13:06:18+01:00

Project Description

USG stawów to badanie, które pozwala na ustalenie przyczyny bólu oraz innych dolegliwości poszczególnych stawów w organizmie człowieka. Dzięki niemu można określić charakter zmian, ich rozległość, USG stawów wykonuje się także kontrolnie w trakcie leczenia i rekonwalescencji.

USG stawów to podstawowe badanie wykonywane w diagnostyce chorób oraz uszkodzeń w ich obrębie. Fale ultradźwiękowe emitowane przez specjalną głowicę wnikają w głąb organizmu, odbijają się od napotkanych tkanek, a echo – wraca do głowicy i jest przekształcane przez komputer na widoczne na monitorze obrazy. Lekarz może dzięki nim bardzo precyzyjnie ocenić stan danego stawu, a tym samym – postawić diagnozę i dobrać odpowiednią metodę leczenia lub rehabilitacji.

USG stawów – wskazania

Kompleksowe badanie USG stawów, wykonywane przez specjalistów z RexMedica Sport, pozwala na ocenę struktury stawów oraz otaczających je mięśni. Dzięki temu znajduje ono zastosowanie w diagnostyce:

  • zmian pourazowych,
  • stanów zapalnych,
  • chorób stawów i ścięgien.

USG stawów – rodzaje

W RexMedica Sport wykonujemy następujące rodzaje USG stawów:

  • USG stawu barkowego (wskazania: stany zapalne, przeciążenia, choroby reumatyczne, zwapnienie stawu barkowego, ból i sztywność),
  • USG stawów nadgarstka i dłoni (wskazania: bóle, obrzęki, zaburzenia czucia, stany zapalne, urazy, zespół cieśni nadgarstka),
  • USG stawu kolanowego (wskazania: zwichnięcia, skręcenia, krwiaki i torbiele, reumatoidalne zapalenie stawów, urazy łąkotki i rzepki, tzw. kolano skoczka),
  • USG stawu skokowego i stopy (wskazania: ból, obrzęk, krwiaki, zwichnięcia i skręcenia, stany przeciążeniowe i reumatyczne),
  • USG stawu biodrowego (wskazania: dysplazja stawów biodrowych, przeciążenia, stawy zapalne, tzw. biodro trzaskające),
  • USG stawu ramiennego (wskazania: ból, ograniczenie ruchomości stawu, spadek siły mięśni w stawie),
  • USG stawu łokciowego (wskazania: torbiele, stany zapalne kaletek, tzw. łokieć golfisty i tenisisty, zespół kanału nerwu łokciowego).

USG stawów – co warto wiedzieć?

USG stawów jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym i bezpiecznym. Emitowane przez głowice fale ultradźwiękowe są obojętne dla ludzkiego organizmu, nie uszkadzają żadnych tkanek i narządów – badanie można więc wykonywać za każdym razem, kiedy pojawi się taka potrzeba, nawet u kobiet w ciąży czy dzieci. Co ważne, USG stawów nie wymaga szczególnego przygotowania. W zależności od badanego stawu, przyjmuje się pozycję siedzącą, leżącą lub stojącą i odsłania badany staw. Lekarz smaruje skórę żelem, którego zadaniem jest ułatwianie przesuwania głowicy oraz wnikania fal w głąb organizmu, a następnie rozpoczyna manipulowanie głowicą po skórze i obserwację danych partii ciała na monitorze. Do przeciwwskazań bezwzględnych zalicza się jedynie obecność oparzeń, infekcji czy otwartych ran w polu badania.

USG ortopedyczne wykonywane jest przez naszego radiologa Artura Malborskiego – kierownika oddziału radiologii Wojskowego Instytutu Medycznego na Szaserów.

Na USG stawów wykonywane przez doświadczonych specjalistów i z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu zapraszamy do RexMedica Sport. Zapewniamy profesjonalną pomoc i krótki czas oczekiwania na badanie.

FORMULARZ ZAPISU NA WIZYTĘ

[recaptcha]

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Rex Medica Janusz Piaskowski) jedynie do kontaktu ze mną.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.