Uszkodzenia nerwu piszczelowego (badanie ENG nerwu piszczelowego)

>Uszkodzenia nerwu piszczelowego (badanie ENG nerwu piszczelowego)
Uszkodzenia nerwu piszczelowego (badanie ENG nerwu piszczelowego) 2017-11-09T14:45:49+02:00

Project Description

Nerw piszczelowy ma dwojakie funkcje. Z jednej strony, zaopatruje ruchowo mięśnie podeszwowe i te biorące udział w zginaniu stopy, z drugiej – zaopatruje czuciowo okolice stopy, tylne i dolne powierzchnie podudzia. Na skutek różnych stanów chorobowych, a także zranień dojść może do uszkodzenia nerwu piszczelowego, co objawia się:

  • brakiem możliwości zginania podeszwowego stopy,
  • niemożnością stania i chodzenia na palcach,
  • szponowatym ułożeniem palców stóp (wyprostowane w stawach podstawowych i zgięte w pozostałych).

Metodą na ocenę przewodnictwa nerwu piszczelowego oraz lokalizacji, stopnia zaawansowania oraz rodzaju jego ewentualnych uszkodzeń jest badanie ENG nerwu piszczelowego. Polega ono na nałożeniu na kończynę dwóch elektrod oraz stymulowaniu określonych okolic bezpiecznym dla pacjenta prądem elektrycznym o niskim natężeniu. Praca nerwu jest przedstawiania na monitorze w postaci wykresu. Przed ENG nerwu piszczelowego nie należy używać żadnych maści i kremów w obszarze badania. Nie wykonuje się go osób ze wszczepionym rozrusznikiem serca oraz przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.

FORMULARZ ZAPISU NA WIZYTĘ

[recaptcha]

Potrzebujesz więcej

informacji?

Oddzwonimy do Ciebie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Rex Medica Janusz Piaskowski) jedynie do kontaktu ze mną.

Numer został wysłany.

Oddzwonimy do Ciebie, najszybciej jak to możliwe.